החגים נגמרו, "אחרי החגים" מתחיל. החוגים חוזרים לשגרה,החיים חוזרים לשגרה

בנושא הזה עסקנו כחלק מפעלות החוג לציור בירושלים, אין כאן מבנה מאורגן של שיעור אלא חלק מהנושאים בהם טיפלנו. לא יהיו השנה לימודי ציור במסגרת הסדנה בירושלים,אני מזמין את המעונינים להגיע לסדנה ללימודי הציור ברחובות

עיסוק באומנות  מביא את שאלת המתח שבן הסדר לבלגן אל פני השטח.

 כמה העבודה צריכה להיות מסודרת -כמה אתה צריך לדעת מה אתה  עושה, ולאן אתה הולך,  כמה צריך לשבור את הסדר הקיים  וליצור בלאגן -בדרך, או לא בדרך -לסדר חדש.,האם בלאגן לא מביא לאנטרופיה ולטשטוש  של המסר והאישיות.

אז הלכתי וחיפשתי -במפתיע או לא במפתיע- הכתיבה הכלכלית היא זו שמובילה בכתיבה על הנושא.(סטטיסטית מתברר אנשים עם שולחן מבולגן מרוויחים יותר מאלה עם שולחן מסודר )

חס וחלילה לא סידרתי.ההיפך .

 

 

"בהרכבי ג'אז אלתור הוא הכל. יש כמה תבניות זמינות, אבל אין סדר מתוכנן מראש, אי אפשר לצפות מה יקרה, והנגנים מתמודדים עם הלא ידוע. הם פועלים בסוג של בלגן, שבו הם ממציאים תוך כדי התקדמות. הם מאלתרים, מקבלים תנועה שמתרחשת, פתוחים לרעיונות חדשים, מגיבים לפידבקים ויודעים שהם יכולים לגרום לדברים לעבוד בצורה מתואמת. זה מה שהופך הרכב ג'אז למצליח".

 

את התובנות על מנהיגות שאפשר ללמוד מעולם הג'אז ריכז בארט בספר ששמו "כן לבלגן: שיעורי מנהיגות מפתיעים מג'אז", שיצא לאור בחודש שעבר. אפשר לקרוא שם על מיילס דיוויס, "שהיה מאסטר בלדחוף את המוזיקאים שלו לנסות דברים חדשים ולאלתר בצורה שתייצר משהו רענן ומקורי", מסביר בארט. "אחד העקרונות בג'אז הוא להיפטר מידע קודם כדי להשתחרר מהרגלים, והוא היה אלוף בלגרום לנגנים סביבו להיפטר משגרה ולהגיב לדברים שמתרחשים באותו רגע".

.
 
 

  Will Ryman

יוצר מבנים ממברשות צבע שהוא אוסף,200,000 מהן.

אי סדר הוא מושג יסודי בתפיסה האנושית, החל מנוכחותו במיתוסי בריאת העולם כדוגמת ה"תוהו ובוהו" התנ"כי והכאוס במיתולוגיה היוונית וכלה במושגי האנטרופיה והכאוס בתאוריות פיזיקליות מודרניות.החיים (התרבותיים?) עפי המיתוסים תמיד כרוכים בעשיית סדר.לעומת זאת במובן הפיזיקלי התנועה היא חד כיוונית מסדר לאנטרופיה-זה הכיוון היחידי של חץ הזמן .
".

"סדר הוא יצירת קטגוריות, אבל ברגע ששברתי את החלוקה לקטגוריות, דברים מתערבבים ומייצרים מפגשים לא צפויים. המון מחקרים מראים שמשרד יעיל וארגון לומד מייצרים הזדמנויות למפגשים בלתי אמצעיים. שנים תכננו משרדים לפי מחלקות, כל אחד בקבוצה שלו, והיום מנסים לשבור את היציבות כך שאנשים ממחלקות שונות ייפגשו - טיפה לבלגן, לשבור קטגוריות, ליצור קטגוריות נזילות. כך אני מתייחס לבלגן, זה משהו שנותן לי אפשרות להפסיק להיות בקופסה".

 

 
 
 
 הסיפור של פסח ביהדות הוא סיפור של מתח בן סדר לאי סדר. לכאורה עומד בסיס החג הזה רעיון קיצוני של סדר,של ביעור החמץ , של ניקיון,אבל כשיושבים שם ליד השולחן ומחכים לאוכל. ומנסים לגרום לילד ההיפראקטיבי שיושב לידך לא לקום מהכסא ,ברור שהסדר הזה הוא נסיון לשלוט בהתפרצות שהיא בסיס החג, אחרי הכל זה חג המדבר על התקוממות כנגד הסדר הקיים, על שיחרור, על יציאה מעבדות לחירות , על אביב -הרי בכל עם אחר זה הזמן לחגיגות פאגאניות , להילולות פרועות. ואצלנו סדר.
 
 (חוג ציור רעננה,חוג ציור כפר סבא,חוג ציור הוד השרון, חוג ציור רמת השרון.
חוג פיסול רעננה, חוג פיסול כפר סבא, חוג פיסול  הוד השרון, חוג פיסול רמת השרון
חוג ציור ראשון לציון,חוג פיסול ראשון לציון, לימוד פיסול ראשון לציון, לימוד ציור ראשון לציון.
חוג פיסול אשדוד,חוג ציור אשדוד.חוג פיסול רחובות, חוג ציור רחובות,חוג ציור נס ציונה,חוג פיסול נס ציונה)
 Cristiano Mangione
המחברים בוחנים את העלות הגבוהה של השמירה על ארגון וסדר - בושה, מריבות משפחתיות וכסף מבוזבז. הם תוהים מדוע טוב יותר לדחוס עוד ועוד פעילויות ביום אחד, ולפי אילו סטנדרטים נחשבים מי שדוחים משימות ליעילים פחות מעמיתיהם שיודעים לארגן היטב את זמנם.

כפי שציינו, מושג האנטרופיה מתייחס למידת אי הסדר של המערכת. ועל כן אנו מסיקים שהאנטרופיה של היקום גדלה כל הזמן או במילים אחרות, "אי הסדר" ביקום תמיד הולך וגדל. אחת המסקנות מכאן היא שכיוון התקדמות הזמן נמדד עם כיוון שינוי האנטרופיה. על פי הוקינג, עליית אי הסדר (האנטרופיה) עם הזמן היא למעשה דוגמא למה שקרוי חץ הזמן, הכיוון שמבדיל בין עבר לעתיד. במובן זה ניתן לייחס לחץ הזמן, בין היתר, משמעות תרומודינמית שבו כיוון הזמן הוא הכיוון שבו האנטרופיה גדלה.

 

 
 
 
Mungo Thomso-חלל נגטיבי
 

האי-סדר חסון וסתגלן,...  הוא שלם, משום שהוא מאמץ לתוכו מרכיבים אקראיים שונים ומשונים; הוא מספר סיפור; בסדר אין שום נרטיב או אישיות; והאי-סדר הוא גם טבעי, וחוסך זמן.

ואכן, הרווח העיקרי של החיים עם הבלגן הוא ככל הנראה זמן

 "האמונה המקובלת היא שסביבה מבולגנת יוצרת מוח מבולגן", כתבו החוקרים, "אבל המחקר הזה מציע שכאשר חווים בלגן זה מוביל דווקא לנטייה לפשט דברים". ולכן, הם מוסיפים, "שולחנות עבודה מבולגנים מגרים שיטות לפתרון בעיות, שיכולות לעודד יעילות בעבודה ולהגביר את היצירתיות של העובדים בפתרון בעיות".(הצעה לאי סדר)
 
 
 Encirclement עבודה של  בלילי ליו - פיסול עשוי  עשרות של פרחי גדילן.
 "חקר המוח העדכני מלמד שכל פעולה שאנחנו עושים משפיעה על הארגון של הנוירונים
במוחנו, וכאשר אנחנו חוזרים על פעולות שוב ושוב, הדבר משפיע על מבנה מוחנו, ולא
רק בקרב ילדים אלא בכל גיל. דבקות בתבניות מסוימות גורמת לכך שהמעגלים
הרלבנטיים להן במוח מתחזקים, ואלה שנזנחו נחלשים ולבסוף נעלמים.(משבר היצירתיות)
 
 
 PETER RAVN -
 
 האמנות האנטרופית מכילה את הקטסטרופה, השיבושים, הטעויות והסתירות. היא מביטה אל הלא-נודע וחוגגת את העיוות, את שגיאת החישוב, את האקראי ואת יד המקרה של האלגוריתם. היא מפנה דרך לאל-אנושי, או לאנושיות אחרת. הרעש של העולם אינו מסונן יותר על ידי החוויה האנושית, אלא מתווך דרכה. ההפרעה הכרחית למשמעות, אינה נתפסת כזרה לה.(אנטרופיה עכשיו)
 
 
 

 

©כל הזכויות שמורות - הסדנא לימודי אומנות ציור פיסול צילום עיצוב
לימודי אומנות | פיסול | ציור | צילום | עיצוב | אומנות שימושית | ימי כיף וגיבוש | עיצוב הבית